Hosting Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

admin

Administrator
Yetkili üye
Hosting, kelime anlamı olarak barındırma demektir. çoğu zaman internet server ile karıştırılan hosting birbiriyle rabıtalı yalnız farklı kavramlardır. Internet server, internet sitenize ilişkin dosyaları saklayan ve web kullananlarının erişimine sunan bilgisayarlara verilen isimdir. Bu veri gizleme ve yayınlama işlemine de web hosting denir. Bir web sayfası açmanız için hem domain hem de hosting gerekir.

Hangi hostingi tercih etmelisiniz?

Satın alırken dikkat etmeniz gereken birtakım kriterler vardır. Alacağı trafik, kullanılacağı işletim sistemi, e-posta, internet alanı, veri tabanı, subdomain ile birlikte tercih edeceğiniz şirket ve paket internet sitenizin kullanışlılığı açısından çok önemlidir. Ilk olarak, kullanılacağı işletim sistemine bakılırsa linux hosting ve windows hosting olmak üzere ikiye ayrılır. Sitenizin yazılacağı kodlama diline göre işletim sistemini seçmelisiniz. Doğrusu .Asp ve . Aspx olarak makaleyorsanız windows, php dilinde ise linux’ı tercih etmelisiniz.

Hosting kapasitesinde dikkat etmeniz gereken hususlar

Hosting alanı internet sitenizde kullanacağınız görsel, işitsel ve edebi içeriklerin saklandığı alanın genişliğidir. Sitenizin gereksinim duyan alandan fazlasını almak maddi olarak da yük olacağı için gereksizdir. Bundan dolayı, ihtiyacınız olanı almak ve ileride gerekirse genişletmek daha anlamlı olur. Hosting paketlerinde trafik, sitenize aynı anda girecek olan kişi saysıcaklıkna bağlıdır. Içeriğiniz ne kadar doluysa sitenize giren birey sayısı o denli fazla olur. Bu nedenle, evvelde tahmini trafik belirlenmeli ve buna bağlı olarak, seçim yapılmalıdır. öteki kriter olan veritabanı, birbiri ile rabıtalı olan verilerin depolandığı alandır. Mysql ve mssql olarak ikiye ayrılan veritabanı seçimini internet sitenizin yazılımına gore yapmalsıcaklıknız. Subdomain ise ana domainin altında oluşturulacak domainlerdir. Internet projenizin kapsamını baz alıp, paketlerin içeriğinde yer alan subdomaine dikkat etmelisiniz. E-posta kullanması da sizin için çok önemlidir. şundan dolayı tercih edeceğiniz paket arasında kaç adet e-posta kullanabileceğinize dikkat etmelisiniz. Paket fiyatlarının da bütçenizi sarsmamalıdır.

Hosting paketi seçerken içerik ve fiyat açısından karşılaştırmalar yapmalısınız. Kendiniz için ülkü paketi seçerken sitenize bağlanacak gmeşhurk kullanıcı sayısı, sitenizin türü, aylık transfer, disk kapasitesi şeklinde pek fazlaca unsura dikkat etmelisiniz. Aylık iktibas, sitenize giren ziyaretçilerin meydana getirdiği toplam veri transferidir. Ziyaretçiler sitenizde yer alan sayfaların boyutu kadar veri transferi yapar. Disk şu demek oluyor ki kapasite, siteniz için düşündüğünız içerik ile ilgilidir. Video bazlı içerikler düşünüyorsanız yüksek kapasiteli bir hosting düşünmeniz daha yararlı olur. Işlemci, sitenizin yüklenme hızını doğrudan etkiler. Sunucu başına az rakamda hosting barındıran şirketlerı tercih etmelisiniz. Ram de işlemci gibi yüklenme hızı ile bağlantılıdır. Ziyaretçileriniz web siteniz açılırken zaman yitirmek istemeyeceği için süratli olması siteye girişi kolaylaştırır ve daha sık istek görür. Internet siteniz ister kurumsal ister blog sayfası olsun, satın almadan arzu ettiğiniz bir sayfayı gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden firmanızı ayrıntılı olarak araştırmalı, bütçenize ve ihtiyacınıza müsait olan en iyi paketi seçmelisiniz. Böylece, web sitenizin ileriki dönemlerde gelişimini de etkilersiniz.
 
Top