1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. World Wide Web Nasıl Ortaya Çıktı?

World Wide Web Nasıl Ortaya Çıktı?

World Wide Web

Nasıl Ortaya Çıktı?

World Wide Web kısaca WWW veya Web, İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İnternet ve Web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira Web sadece İnternet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERNde bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Leenin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C World Wide Web Consortium tarafından standartları belirlenmektedir.

Yapısı

World Wide Web  temeli İnternettir. Web İnternet üzerinde kurulmuştur ve İnternetin sunduğu mekanizmalardan çoğunun kullanılmasını sağlar. İnternetin fiziksel görünüşleri –bilgisayarlar, ağlar ve servisler– Dünya üzerindeki diğer binlerce bilgisayara bağlanmamıza izin verir. Web, İnternetin en tepesindeki soyutlanmış genel servisler kümesidir. World Wide Web W3, insanların fikir ve projelerinin paylaşılmasını sağlayan bir bilgi ve kültür havuzudur. İstemci-sunucu uygulamaları ile yapılan birçok organizasyon üzerinde Web tarayıcıları istemci olarak çalışabilirler. Web yürütümü standart İstemci-sunucu modelini izler. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi “Web tarayıcısı” adı verilen programı çalıştıran bir istemci bilgisayar ile Web sunucu yazılımı çalıştıran bir sunucu bilgisayar arasındaki etkileşime “istemci-sunucu”etkileşimi adı verilir. İstemci bilgisayar sunucudan HTTPyi Hypertext Transfer Protocol ve İnternet mesaj standardı TCP/IPyi kullanarak bir doküman ister ve sunucu istemcinin göstereceği dokümanı geri döndürür.

 

World

“World-Wide Web” ibaresi HTTP ile anlaşan sunucuların kolektif ağını ifade etmek için kullanılır. HTTP, var olan bilgilerin kullandıkları protokolün küresel yapısıdır.

Web tarayıcılarının ve sunucularının kendi aralarında iletişim için kullandıkları protokole HTTP Hypertext Transfer Protocol adı verilir. Bunun için Web sunuculara genellikle HTTP sunucu veya HTTP Deaemons HTTPD denir.

Bu örnekte bir tarayıcı kullanıyorsunuz Netscape, Mosaic, veya diğer bir tarayıcı ve “ Webmaster Magazine Online”ı referans olarak tıklıyorsunuz.

Sunucular ve istemciler arasındaki iş paylaşımı
Tarayıcı, istemcinin isteğini sunucuya iletir. İsim sunucularının, domain isimlerinin, adres isimlerinin ve fiziksel konumların tutulduğu diğer araçlarla iletir. Tarayıcı www.cio.com için istekleri karşılayan makineye doğru iletir.

Bilgiler Web sunucuya gelince sunucu onları başka bir işleme gönderir arama işlemi veya bir uygulama ve bir süre bekler. Cevabı alırsa nesneyi hedef tarayıcınıza gönderir. Tarayıcı birçok değişik parçayı birlikte tutar. Bir Web sayfası ağ üzerindeki birçok nesnenin referansını tutabilir. Hepsini birlikte çeker ve son ürünü geri sunar.

Tarihinde güncellendi Mart 12, 2019

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Yorum ekle