1. Anasayfa
 2. Google SEO
 3. Paravan Blog Siteleri

Paravan Blog Siteleri

Paravan Blog siteleri, link wheel ağı kurmamızı sağlamaktalar. Konuyu detaylandırmadan önce, terimler hakkında bilgi verelim:

Paravan Blog: Ana site ile aynı kategoride içerik barındıran, varlık amacı ana siteyi linkler ile desteklemek olan sitedir.

Link Wheel: Yönetimi sizde olan siteler arasında linkleşme yöntemidir. Amaç asıl siteyi desteklemektir. Link wheel sayfasında, detaylı bilgi bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere iki tanım birbirine çok benzemekte çünkü link wheel yapısının oluşturulması için kullanılan en temel işlemlerden birisi, paravan blog ağı kurmaktır.

blog

Paravan Blog Nasıl Kurulur ya da Ağı nasıl Yapılır?

Paravan blog ağını kurmak için 2 yol mevcut. İlk olarak bu blogları, ücretsiz olarak bizlere sunan sitelere kurabiliriz. Ya da ücret ödeyerek domain ve host alıp, ücretli bir paravan blog kurabiliriz.

Paravan blog ağı kurulma nedeni, ana sitenin linkler ve ziyaretçiler ile desteklenmesidir. Paravan bloga gelen ziyaretçinin, bağlantıyı ya da markayı takip ederek ana sitenize gelmesi, hem ana sitenin tanıtımını hem de SEO‘usunun gelişmesini sağlar. Aşağıda bu geçişlerin nasıl yapılması gerektiğine değinilecektir.

Ücretli Paravan Blog Kurmak:

Ücretli paravan blog kurmak için öncelikle domainlere ihtiyacımız olacaktır. Yayınlayacağımız içerikle uyumlu ve kaç blog kurmak istiyorsak o kadar sayıda alan adını, farklı domain firmalarından kaydederek işe başlayabiliriz. Tavsiyemiz, öncelikle kupon araştırması yapmanız ve alan adlarını indirimli almanızdır. Godaddy firması her zaman indirim sağlayan kupon vermekte. Google’da arayarak bunlara ulaşmanız oldukça kolay. Hatta Godaddy, aylık 1$ karşılığında alınacak hostinge, ücretsiz bir de domain vermekte. Dolayısıyla hem domaini hem hostu 12 dolara halledebilirsiniz. Domainleri kayıt ederken, ya whois gizleme satın alıp whois bilgilerinizi gizleyin ya da whois bilgilerini farklı verin. Bu sayede ileride yapılacak bir araştırmada, domainler arasında bağlantı kurulamayacaktır.

Domainleri aldıktan sonra hosting almak gereklidir. Hosting alırken, sunucunun Türkiye’de bulunmasına, ip adreslerinin farklı olmasına dikkat etmelisiniz. Mümkün ise her domain için farklı bir firmadan hosting alınız. Yukarıda söylediğimiz gibi, ne domain ne de hostingler arasında bağlantı kurulamaz bu sayede. SEO Hosting denilen hostu mümkün olduğunca kullanmayın. Çünkü IP farklı olsa da hizmet satın alınan firmanın aynı olduğu görülebilmektedir. Tavsiye hosting firmaları için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ücretli paravan bloglarda WordPress kurup, olabildiğince sade, kullanıcı dostu ve js içermeyen temalara kullanmak gereklidir. Bu wordpress temaların mobil uyumlu olup olmadıklarını mobil hız testi araçlarıyla ile kontrol etmeyi de unutmayın.

Ücretsiz Paravan Blog Açma ve Kurulumu

Paravan blog ağı kurulumunda daha çok tercih edilen yöntem ise, ağın ücretsiz blog servisi veren sitelere kurulmasıdır. Bu siteler, internetin gelişmesi ve amatör ruhun devamı amacıyla kurulmuş, kurulum ve kullanımda ücret talep etmeyen blog servisleridir. Aşağıdaki servislere güvenebilirsiniz zira yıllardır sorun çıkarmadan hizmet vermektedirler.

Ücretsiz paravan blog kurulumu oldukça basittir. İlgili siteye üye olmak ve subdomain ya da klasör belirlemek yeterlidir. Üye olurken birbirinden farklı ad ve soyadlar kullanmanızı ile farklı adresler almanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz Paravan Blog Siteleri Listesi:

 1. WordPress.com
 2. Blogger.com
 3. Medium.com
 4. Blog.com
 5. Tumblr.com
 6. Weebly.com
 7. Jimdo.com
 8. Webs.com
 9. Emyspot.com
 10. Edublogs.org
 11. Yola.com
 12. Papiroom.net
 13. wix.com
 14. google.com/business/how-it-works/website/
 15. sites.google.com/site/

Dikkat edeceğiniz üzere listede sadece blog kurulabilen siteler değil, diğer yazılımlar ile site kurmanıza olanak sağlayan siteler de bulunmakta. Tavsiyemiz, bu sitelerde de site kurarak paravan blog ağınızı çeşitlendirmeniz yönündedir.

Bloglarda İçerik Girilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Ücretli olsun ya da olmasın paravan blogunuzun mutlaka doğal ve ana site gibi gözükmesi gerekmektedir. Bir başka siteyi desteklemek için oluşturulduğu anlaşılamamalıdır. Bu nedenle siz de içerik girerken, sanki amacınızın bu blogu geliştirmekmiş gibi davranmalısınız. Örneğin ana siteniz bir çilingir sitesi ise, paravan blogda çilingir hizmetlerini tanıtırken sürekli ana siteye yönlendirme yapmamalısınız. Amaç  ziyaretçiye doyurucu bilgi vermek olmalıdır.

Akla, “neden bu kadar uğraşıyoruz?”, sorusu gelebilir. Tek bir site ile uğraşmak bile zorken, bir de ağ kurup birçok site ile uğraşmak gerçekten işkenceye dönebilir. Ama amaç para kazanmaksa, bunlardan kaçış yok. Blog ağı kurmak yerine başka sitelerde tanıtım yayınlatılamaz mı? Şüphesiz, evet ve bu da kullanılmalıdır. Ama kendi yönetiminizde olan, içeriği özenle oluşturulmuş bir siteyi bulma şansınız pek yüksek değildir. Dolayısıyla bu kalitede siteyi kendiniz kurmalısınız. Link satışı yasaklandığında ortaya çıkan sloganlardan birisi, “link alma siteyi al”, idi. Kaliteli dahi olsa link aldığınız sitenin yarın ne için kullanılacağını, nasıl geliştirileceğini kontrol edemezsiniz. ama paravan blog ağındaki bloglar sizin kontrolünüzdedir.

İçeriğinizi oluştururken başka sitelere de link verebilirsiniz. Tabii link vereceğiniz siteler, wikipedia gibi siteler olmalıdır.

İçeriklerinizin kısa olmamasına dikkat ediniz.İçerik uzunluğu tartışmalı bir konu ama siz elinizden gelenin en iyisini yaparak, olabildiğince ayrıntılı, işe yarar ve uzun içerikler yayınlamaya özen gösteriniz.

Paravan bloglarınızda ilk zamanlarda ana sitenize link vermemelisiniz. Başka sitelere link veriniz. Zira link vermeyen sitenin doğal sayılma ihtimali düşer. Ana siteniz link alabilecek seviyeye gelene kadar, paravan bloglardan link vermemeye özen gösterin.

Paravan blog sayınız çok olmasın çünkü içerik girmek sıkıcı olacaktır. Az sayıdaki bloglarınızdan, 3-4 ayda bir ana sitenize link verebilirsiniz. Toplamda 2 yıla yayılacak bir ağdan bahsedildiğini görebilirsiniz. Her yazıdan ana siteye link vermeyin. 5-6 yazıda bir link verebilirsiniz. Blogroll alanından link vermek risklidir. Bunu yapacaksanız, sadece en kaliteli paravan blogdan link verin.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Ayrıntılar:

PBA olarak kısaltılan paravan blog ağınızın sadece ana siteye link vermek için kullanılacağını düşünmeyiniz. Blogların ziyaretçilerini takip ederek, ziyaretçi alan sayfalardan ana sitenize ziyaretçi gönderme yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Örneğin, yazıdaki resme ana sitenizin adresini yazmak, nofollow ya da yönlendirme içeren link vermek, sponsor bağlantı vermek, marka adınızı yazıda geçirmek vb. Ana sitenizin backlink sayısının birden artmamasına özen gösteriniz. Sakin olmak, süreci uzun bir zaman dilimine yaymak olumlu sonuç getirir. Acele eder, 3 ayda ana siteye link verilmiş bloglara sahip olursanız, hem ağın hem ana sitenin ceza almasına neden olabilirsiniz.

Paravan blog açan programlar sitenize zarar verir. Bu iş ya manuel yapılmalıdır, ya da hiç yapılmamalıdır.

Bu Kadar İşle Uğraşamam Diyenler Ne Yapabilir?

Yukarıda bahsedildiği üzere sizin kontrolünüzde olan bir paravan blog ağından alınacak verimi başka yolla almanız pek mümkün değildir. Ama bununla uğraşamayacaksanız ya bu ağı ücretli kurdurabilirsiniz ya da tanıtım yazıları ile sitenizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Ücretli yöntemi kullanacaksanız, blog ağını kuracak kişinin niteliklerini iyi araştırmanızı öneririz. Bununla birlikte kaliteli bir blog ağının 3-5 liraya kurulamayacağını da gözden kaçırmayınız. Paranız boşa gitmesin.

Tarihinde güncellendi Nisan 12, 2019

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Yorum ekle