Niche Blog Nedir?

Niche blog , niche blog marketing veya niche pazarlama, belli bir alana yönelik içerikler üretmek, hizmet vermek anlamına gelir.

Örnek vermek gerekirse genel olarak paralar/ekonomi ile ilgili bir blog konusu biraz daha daraltılarak sadece kripto paralarla ilgili olursa bu niche pazarlamaya girer. Hatta konu daha da daraltılıp sadece bitcoin ile ilgili içerikler üretilirse buna da mikro niş diyoruz.

Niş blog

oluşturmanın temel amacını daha az (fakat iyi bir şekilde) çalışarak kısa sürede kazanç sağlamak olarak kısaca açıklayabiliriz.

-Tamamen niche bir blog oluşturmak zorunda değilsiniz;

Aklınızda farklı bir ingilizce site/blog konsepti olabilir. İlla ki niş site açacaksınız diye bir şey yok. İsterseniz farklı konseptlerde yine bu rehberde gösterdiğim yöntemleri kullanarak ingilizce sitenizi oluşturabilir ve bu yolda ilerleyebilirsiniz.

Mesela google adsense ’den en çok kazanan siteler listesinde yer verdiğim businessinsider.com, mashable.com veya listverse.com gibi blog siteleri de oluşturabilirsiniz.

Yani tamamen niche blog açmak istemiyorsanız ve aklınızda zaten bir ingilizce blog fikri varsa direk ingilizce blog için hosting & domain satın alma ve blog kurulumu adımına geçebilir ve hemen sonrasında gösterdiğim çalışmaları uygulayabilirsiniz.

Niche bloglar er yada geç eğer sıkıp,bıkıp usanılmazsa büyük oranda kazanıyor. Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki bir niche blog sadece belirli alan üzerine yoğunlaştığı ve her telden bir şeyler okuyucuya sunmadığı için doğru ve pratik alanlar bulunduğunda gerçekten çok iyi bir gelir kapısı haline dönüşebilir.

Ancak bu bloglarda en az günde bir içerik girmek gerekiyor. Bu nedenle bulduğunuz niche bloğun elinizden geldiğince yazılacak kaynaklarını projeye başlamadan önce hazırlamaya çalışın. Genellikle başarılı bir niche blog kurmak istiyorsanız kesinlikle ilgi alanlarınızdan ya da zorunlu alanlarınızdan bir şeyler seçin.

Böylece hem bu alanda daha çok araştırma yapmak zorunda kalacaksınız hem de buna oranla daha çok bilgi ve deneyim edinmiş olacaksınız.
(Bu arada niche’nin Türkçe okunuşu “niş”dir.)

 

Tarihinde güncellendi Mart 8, 2019

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Yorum ekle