1. Anasayfa
  2. Google AdSense
  3. Google Reklamları ile Nasıl Para Kazanılır?

Google Reklamları ile Nasıl Para Kazanılır?

Google Reklamları ile Nasıl Para Kazanılır? Bir web siteniz, blogunuz veya internetteki herhangi bir durumunuz varsa, Google’ın size verecek parası vardır. Buna Google AdSense denir ve kelimenin tam anlamıyla herkesi kazanmaya çalışan bir programdır.

Reklamverenler, Adwords programı aracılığıyla yeni müşteriler veya satışlar elde eder. Google, bu reklamlara yayın yapmak için para alır. Ve insanlar üzerlerine tıkladığında para kazanıyorsun. Cha-ching’i nasıl hecelersin?

Temeller

İnternet arama teknolojisini kullanarak, Google söz konusu web sayfasının içeriğiyle alakalı reklamlar sunacaktır. Örneğin, birisi en son golf turnuvasını kapsayan bir web sayfasındaysa, Google golf kulüpleri veya golf kıyafetleri için reklamlar yayınlar. Bu siteye sahipseniz, bir kullanıcı o reklamı her tıkladığında ödeme alırsınız. O kadar da eski püskü değil. Buna genellikle Tıklama Başı Maliyet (TBM) reklamı denir.

Başlıca Yararları

Afiş reklamlarını artık farketmeyebilirsiniz bile. İnternet meraklısı bir toplum olarak onları filtrelemeyi öğrendik.
Afiş reklamları çok can sıkıcı olabileceğinden ve web sitenizin okur kitlesine zarar verebileceğinden afiş filtreleme yazılımı da mevcuttur.

Ancak Google AdSense farklıdır: Google Reklamlar daha az müdahalecidir, bu nedenle insanları rahatsız etmiyorlar. İçeriği alakalı ve bu nedenle daha fazla etkiye sahipler.
son nokta her şeyden önemlidir: Google Reklamlarından nasıl geçiniyorsunuz? Eh, doğru trafik, içerik ve kullanıcı birleşimiyle her ay binlerce dolar kazanabilirsiniz.

Adsense Geliri

Google Reklamları ile Nasıl Para Kazanılır? Açık olalım. Google Reklamlarını sitenize atmayı, arkana yaslanmayı, rahatlamayı ve para kazanmayı izlemeyi bekleyemezsiniz. Bu şekilde çalışmaz. İş dünyasında herhangi bir şey gibi, para alabileceğiniz bir getiri elde etmek için zamanınıza yatırım yapmanız gerekir.

Nasıl çalışır

Örneğin, şu anda her ay 100.000 ziyaretçi alan bir blogunuz veya web siteniz var. Her yıl 1 milyondan fazla. Sana para kazandıracak bir şey gibi geliyor değil mi? Peki, şunu düşün:

100.000 reklam gösteriminiz (görüntülenme sayısı) var
Standart olan yüzde 1’lik bir TO’nuz (tıklama oranı)
100.000’in yüzde 1’i = 1000
Reklamın TBM’si 0,01 YTL ise, 10 YTL yaparsınız
Reklamın TBM’si 1,00 YTL ise, 1000 YTL

İkisi arasında büyük bir fark var ve açıkçası, çoğu reklam $ 1 / tıklama oranında ödeme yapmıyor. Reklamın anahtar kelimesi ne kadar belirgin ve yaygınsa, reklamın kendisini tetikleyen de o kadar düşük olur. Ve bu kullanabileceğiniz bilgidir.

Geliri Artırma

Zaten sahip olduğunuz blog veya web sitesinden para kazanmak veya AdSense’i para kazanmak amacıyla blog oluşturmak istiyorsanız, gelirinizi arttırmanın birkaç yolu vardır:

İçeriğinizdeki anahtar kelimeleri en üst düzeye çıkarmak için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yazısını kullanın.
Daha fazla yaz. Konunuz hakkında ne kadar fazla yazarsanız, Google’ın arama yapması ve reklam yayınlaması için o kadar fazla anahtar kelimeniz var.
Sık sık yaz. Daha fazla içerik her şeydir ve daha taze.
Yararlı ve doğru içerik yayınlayın. Anahtar kelimelerle dolu çöp gönderdiğinizde, okunması zordur ve insanları geri getirmez. Sitenizin yapışkan olmasını istiyorsunuz, bu yüzden trafik oluşturuyor.
Bir niş bulun. Futbol hakkında konuşmak her şey yolunda ve güzel ama binlerce insan bunu yapıyor. Ancak film müziği koleksiyonları, bu başka bir hikaye.


Google Reklamları ile Nasıl Para Kazanılır?
Çok fazla kötü trafik oluşturma. Çok fazla trafik oluşturmayı düşündüğünüzden daha kolay, ancak ehliyetli değilse ve insanlar içeriğinizi okumak için orada değilse, o zaman panda bir flaş olacak. Ayrıca TO’nuzu da etkiler.
Google Analytics’ten yararlanın. Google size kar sağlamak için ücretsiz araçlar sunar.
Farklı Düşün. Sadece herkesin olduğu gibi aynı eski sıkıcı içeriği yazmayın. “Mad Men” e yeni bir göz atın mı? Örme konusunda daha iyi bir açınız var mı? Ama sadece verilmemiştir. Onu kazanmak zorundasın.

Rakip Reklamlar

Sitenizde reklam yayınlamaya başladığınızda karşılaştığınız en büyük sorunlardan biri rekabet. Yayınladığınız sitenin türüne bağlı olarak, sattığınız veya sunduğunuzla doğrudan rekabet halinde olan reklamların sunulmaya başladığını görebilirsiniz. Örneğin, belirli bir ürünün, belki de Disney oyuncaklarının veya kar kürelerinin gönderilmesini bırakmaya adanmış bir siteniz varsa, ziyaretçilerinizi sitenizden uzağa yönlendiren bu ürünlerin reklamlarını aniden görebilirsiniz. Bu iş için iyi değil.

Bu konuda bir şey yapılabilir mi? Evet. Google bu konuyu öngördü ve 200 farklı URL’den gelen içeriği engellemenizi sağlıyor. Ancak, bu reklamları görünene kadar kimlerin engelleyeceğini bilmek biraz zor. Daha da kötüsü, Adsense’in içeriği sunma biçimi nedeniyle bu reklamları asla göremeyebilirsiniz.

Google Reklamları ile Nasıl Para Kazanılır? Ayrıca, bir Adsense kullanıcısı olarak, reklamların nereye yönlendirildiğini görmek için doğrudan bu bağlantılara tıklayamazsınız. Adsense kullanım kurallarını açıkça ihlal ediyor, ancak reklamı görmek için yeterince şanslıysanız ve engellenecek bağlantıyı veya URL’yi keşfedebiliyorsanız, reklamı sağ tıklayabilirsiniz. Yine, bu biraz şansa bağlı.

Belki de bir liste oluşturmanın en iyi yolu, Google’ı sattığınız ürün veya hizmet türlerini aramak ve ortaya çıkan ilk 50 farklı URL’yi not etmektir. Bu, reklam trafiğini sizinle açıkça rekabet eden sitelerden engellemenin iyi bir yoludur.

Tarihinde güncellendi Mart 3, 2019

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Yorum ekle