1. Anasayfa
  2. Google AdSense
  3. Google Adsense Çalışma Mantığı Nasıldır

Google Adsense Çalışma Mantığı Nasıldır

Google Adsense ’in bu kadar popüler olmasında ki ilk sebep Google çatısı altında olmasıdır. Fakat ikinci ve yine çok önemli bir sebep var, ki bu Adsense’den para kazananlar için çok yararlı bir özelliktir.

Google Adsense , her kullanıcının tarayıcı verilerinden tutun, bulunduğu konuma, cihazlarında barındırdığı uygulamalara kadar bütün verilerini toplamaktadır. Bu veriler aracılığı ile kullanıcının ilgi alanını anlar ve ona göre reklamlar gösterir. Örnek vermek gerekirse,

Bilgisayarlarla ilgili olan birisinin sitenize girmesi durumunda muhtemel olarak alışveriş sitelerindeki bilgisayar kampanyalarının reklamı gösterilecektir. Hatta bunu direkt olarak kendinizde deneyebilirsiniz.

Bu özelliği sayesinde reklam kullanıcıya daha cazip gelmekte, tıklama şansını büyük oranda arttırmaktadır.

Bir Sayfada En Fazla Kaç Reklam Gösterilir

İnternet sitenizde aşırı derecede reklam olması durumunda kullanıcılar siteniz hakkında olumsuz düşüncelere kapılacaktır. Öyle ki, içeriği kapatacak kadar reklam koymanız durumunda içerik kullanıcının işine yarayacak olsa bile içeriğe bakmadan internet sitenizden çıkmasına sebep olabilir.

Bu da Google SEO etkenlerinden biridir. Yani internet sitenizde uzun süre kalınması SEO tarafında önemli bir etkendir. Kısaca kullanıcı reklam sebebiyle internet sitenizden kısa sürede çıkarsa internet siteniz arama görünürlüğünde gerileyecek, bu da fazla kazanç elde edeyim derken azı bile bulamamanıza sebep olacaktır.

Aynı şekilde göz nizamını bozan reklam yerleşmesi de olumsuz sonuç doğuracaktır. Yani internet sitenizde tek  reklam olsa dahi konumu kötüyse yine yukarıdaki sonuç tekrar edecektir.

Google ise bunların önüne geçmek amacıyla reklam birimlerinin yerleştirildikleri konuma göre otomatik olarak boyutlandırılmasını sağlamış ve bir siteye en fazla 3 reklam birimi kuralını koymuştur.

Adsense’e Nasıl Reklam Verilir ?

Eğer bir ürününz var ise ve bu ürünü belli bir kitleye ulaştırarak kar etme amacı güdüyorsanız Adsense size bu konuda yardımcı olabilir. Fakat Adwords demek daha mantıklı olabilir. Zira Adwords’te açtığınız bir hesap ile Google Adwords ’e girip bütçenizi ve anahtar kelimelerinizi belirleyerek kısa sürede reklamlarınızı Google’da yayınlayabilirsiniz.

Adsense Ödememi Ne Zaman Alabilirim ?

Adsense’te ödeme almak için ilk öncelikle hesabınızdaki paranın 200TL’yi geçmesi gerekmektedir. Eğer 200 TL’yi geçmişse ve ilk defa ödeme alacaksanız Google size posta ile PIN gönderecektir. Postanın gelmesi konumunuza göre 2-4 hafta bazen daha fazla sürebilir. PIN geldikten sonraki 4 ay içinde PIN’i hesabınıza girmiş olmanız gerekir aksi takdirde reklamlarınız durdurulur.

Ödeme döngüsü örnek üzerinden daha iyi anlatılabilir. Örneğin Mart ayının 21’ine kadar 200TL’yi doldurduysanız, ödemeniz Nisan 21’i gibi yatırılacaktır.

Tarihinde güncellendi Mart 8, 2019

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Yorum ekle