1. Anasayfa
  2. Google AdSense
  3. Adsense Vergi İnternet Reklam Gelirleri Vergisi

Adsense Vergi İnternet Reklam Gelirleri Vergisi

Adsense Vergi
Adsense Vergi

Adsense Vergi
nternet reklamcılığı ile ilgili maliyenin başlatmış olduğu çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 18.12.2018 tarihi 476 sayılı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile web ortamında verilen reklam hizmetleri vergi kesintisi kapsamına alındı.

Adsense Vergi İnternet Reklam Gelirleri Vergisi

Peki bu kararname ne benzer biçimde sorumluluklar getiriyor?
Öncelikle belirtelim devletin bu kararnamesi, vergi alacağını güvence altına almasından başka bir şey değil. Benzeştirecek olursak işyeri kira geliri elde edenler için yapılan kesintileri örnek gösterebiliriz. KDV ve öteki mükellefiyet sorumluluklarını değiştirmiyor.

Adsense Gelirleri Vergisi

Adsense Vergi gelirleri ile karıştırılmaması gerekiyor, genel olarak adwords reklam çıkanları etkileyecek. Ek olarak vergi kesintisi meydana getirilen kişiler muhtasar bildiri ile vergi dairesine TC , ADRES şeklinde bildirileceği için bu işten gelir elde edenlerin de tespiti daha rahat olacaktır.

Birinci maddeyi inceleyecek olursak Vergi usul kanunu madde 11 ve 7. Fıkradan bahsediyor. 11. Madde Vergi kesintisi yapmak durumunda olanların sorumluluğundan bahsederken 7. Fıkrada

 11/7

Cumhurbaşkanı bu yetkiyi kullanarak, İnternet ortamında reklam verilenlere ve bu işe aracılık edenlere yapılacak ödemelerden vergi kesintisi oranı belirlemiştir. Kesinti için vergi mükellefi olup olmamaya bakılmayacaktır.

Madde 2
Madde 2 ile Gelir Vergisi Kanununa gore vergilendirilen kişilere yapılacak ödemeler için %15 oranında kesinti belirtilmiş.

Adsense Vergi

Yani bir youtuber veya bir internet sayfası sahibi , bir enerji içeceği firması ile 1.000 TL lik reklam anlaşması yaptı. Enerji içeceği firması %15 i ni kesinti ile devlete yatıracak. 850 TL sini reklamı yayınlayacak kişiye verecek.

Vergi kesintisi meydana getirilen kişi mükellef ise yıl içinde kendi adına kesilen vergiler , yıl sonu vergisinden mahsup edilecektir. Yani yıl içinde 12.000 TL vergi kesintisi yapılan kişinin yıl sonu vergisi hesaplandığında 13.000 TL çıkıyorsa 13.000 TL nin hepsinı ödemeyecek aradaki 1.000 TL yi ödeyecek. Vergisi 5.000 TL çıkıyorsa aradaki fazla ödenmiş 7.000 TL yi vergi dairesinden iade alma veya başkaca vergilere mahsup hakkı doğacak.

Madde 3 ise önemli ve karışık bir madde. Tipik örneği olarak Adwords’ü gösterebiliriz.

Kararnamede 5520 sayılı kanunun 30 maddesinde yer edinen dar mükellefiyete doğal olarak kurumlardan bahsediyor. Google Adsense bu kurumlara örnek. şu demek oluyor ki bu kurumların kazancından %15 stopaj kesilip devlete iletilmesi isteniyor.

Adsense Vergi

Hali hazırda hizmet ithali sayıldığından 2 nolu KDV ile bildirilen bu ödemelere ek %15 vergi yükümlülüğü getiriliyor. Sadece çifte vergiyi önleme anlaşması kapsamında stopaj kesilmeyen bu ödemeler ile ilgili çıkan kararname acele alınmış bir karar gibi görünüyor. Çünkü uluslararası anlaşmaların önceliği var…

Madde 4 ise Tam mükellef kurumlardan bahsediliyor ve vergi oranı 0 olarak belirlenmiş. Doğrusu Türkiye’de etkinlik gösteren ve Kurumlar vergisi kanununa tabi sermaye şirketlerine yapılan ödemelerden vergi kesintisi yapılmayacağını konu alıyor..

Örnek verecek olursak ABC AJANS LTD ŞTİ ‘ ye verilen reklamlar için ayrıca bir vergi kesintisi yapılmayacak.

Google AdSense  Yardım Konularımızı İnceleyebilirsiniz
Tarihinde güncellendi Mart 13, 2019

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Yorum ekle